Data | 2014 |
---|---|
Lokalizacja | Łódź, PL |
Powierzchnia | 32000 m² |



Dawne Zakłady Monopolu Wódczanego, to okazałe założenie architektoniczne, składające się z siedmiu budynków wzniesionych wg projektu Franciszka Chełmińskiego. Kompleks jest bardzo imponujący, nawet w dzisiejszym, zmienionym krajobrazie miejskim, a główny budynek istnieje w świadomości mieszkańców jako wyjątkowa, wizytówka tego miejsca. To jedna z trzech największych struktur pofabrycznych w Łodzi, świadczących o zamożności i rozwoju miasta w przeszłości. Powstanie Monopolis stało się szansą na przywrócenie dawnej świetności temu miejscu. Przekształcenia budynków przemysłowych pod rozmaite, przyjęte w założeniach programowych, funkcje ma na celu przede wszystkim, ożywić opustoszałe dziś obiekty, aby z pozostałego dziedzictwa kulturowego mógł korzystać każdy. Główne założenie projektowe poległo na tym aby zachować jak najwięcej z zastanego wyglądu budynków i panującej tu atmosfery. Wartością tworzącą ducha miejsca są nie tylko bogate detale architektoniczne, oraz niespotykany dziś kunszt rzemiosła budowlanego z jakim je wykonano, ale również, a może przede wszystkim, to co pozostało, jako znaki przemijającej historii: urządzenia przemysłowe, zdjęcia i pamiątki po ludziach tu pracujących oraz elementy aranżacji, zmieniające się z upływem każdej kolejnej dekady. Zakładamy, że najważniejsze w procesie modernizacji obiektów jest, aby wydobyć i przenieść w czasie panującego tu genius loci do zrewitalizowanych obiektów.


W skład nowoprojektowanej części wchodzą trzy budynki biurowe klasy A o powierzchni GLA 21750mkw, wraz z centrum konferencyjnym zapewniającym jego pełną obsługę. Odmienna charakterystyka starych i nowych obiektów daje pretekst ku temu, by stworzyć w Monopolis miejsca pracy odpowiadające na oczekiwania różnych klientów. Znaleźć tu będzie można nowoczesne przestrzenie biurowe, mające spełniać wysokie wymagania najemców, oraz utrzymane w klimacie industrialnym biura w głównym budynku zabytkowym. Dopełnieniem zespołu są historyczne, fabryczne wnętrza z restauracjami, kawiarniami, winiarnią, sklepami typu boutique, galerią sztuki, atelier artystów, muzeum produkcji wódki oraz teatrem, jak również miejsca odpoczynku takie jak: basen, SPA i sala fitness. W Monopolis zaprojektowano szereg usług mających odpowiadać na zapotrzebowania osób tu pracujących. Wśród nich znajdują się m.in. przedszkole, pralnia, fryzjer, concierge. Zespół posiada dwupoziomowy garaż podziemny na ponad 420miejsc parkingowych oraz specjalne pomieszczenia na rowery. Istotą założenia jest otwarta przestrzeń publiczna z miejscami spotkań, możliwością odpoczynku i relaksu, mająca na celu integrację zamkniętego dotąd kompleksu z resztą miasta.




Wizja projektu zainspirowana została historią łódzkich zakładów wódczanych, a ograniczenia wynikające ze skomplikowanego układu działki stały się wartością, która ostatecznie uformowała bryły nowych budynków oraz przestrzeń pomiędzy nimi. Priorytetem założenia koncepcyjnego było, aby forma nowych budynków stanowiła tło dla historycznych zabytków. Jednocześnie, wspólnie z nimi, tworząc wyrazisty zespół architektoniczny. Nowe budynki miałyby przenikać pomiędzy i ponad zabytkowymi niczym delikatna mgła, uzupełniając istniejące wijące się po terenie wąskie uliczki lub tworząc na ich zamknięciu małe place miejskie. Wysokiej klasy zabytki historyczne determinują oczekiwania co do jakości nowej zabudowy. Kształt budynku, każda linia tworząca jego bryłę wymaga więc niezwykłej staranności opracowania, aby stworzyć formę spełniającą te założenia. Innowacyjność i reprezentacyjność zabytków z początku XX wieku jest zestawiona z najwyższej klasy nowoczesnymi technologiami i podejściem w projektowaniu architektury .